Вторичният кариес – развива се около пломбите

March 25, 2016

Изпиляването на засегнатите от кариес тъкани и тяхното възстановяване е една от основните сфери в съвременната дентална медицина. За съжаление излекуването на един зъб от кариес не означава, че този зъб няма да бъде засегнат никога повече. Различни фактори довеждат до появата на т. нар. вторичен или секундерен кариес.

1. Какво представлява секундерният кариес?

Вторичният кариес представлява патологичен инфекциозен процес на деминерализация и деструкция на денталните структури, който е в контакт със съществуваща пломба. Той е обусловен от дейността на кариесогенните бактерии, както и при първичния кариес. Основната разлика между двата типа кариес е, че локализацията на секундерния кариес е по ръбовете на налична пломба или кавитет (кухина) за пломба (когато пломбата е паднала поради напредване на процеса).

2. Защо се появява?

Секундерният кариес се появява поради няколко причини, като например:
Най-често това е улеснената задръжка на плака и хранителни остатъци. Предпоставка за това е недобрата адаптация на обтурационния материал към зъба. Тогава се получава ръб или процеп между зъба и пломбата.
Недостатъчна грижа и орална хигиена отстрана на пациента – денталните тъкани изискват непрекъсната поддръжка, за да бъдат здрави. Това важи и за целостта и качеството на денталните възстановявания били те пломби или корони, мостове, инлеи и т.н. Занемаряването и непочистването на хранителни остатъци и плакови натрупвания в контакт с пломбите нарушава тяхната интеграция със зъбните структури.

3. Какви са симптомите на вторичния кариес?

A woman is smiling while being at the dentistВ повечето случаи секундерният кариес протича безсимптомно. Кариозният процес може да се развие дискретно или със слабо изявени симптоми. Клиничната картина може да бъде разгърната – краткотрайни провокирани болки от химични, термични и по-рядко механични дразнители – студено, топло, сладко.

Когато вторичният кариес се усложни със засягане на пулпата, към симптомите се присъединяват и тези на пулпита.

4. Как се диагностицира?

Вторичният кариес често се открива случайно при профилактичен преглед или чак когато се усложни със засягане на пулпата. Тогава се изявява по-драматично със съответните симптоми – силна болка. Затруднението при диагностициране идва от факта, че секундерният кариес може да се развие по тези ръбове на пломбата, които са скрити между зъбите.

Важно е секундерният кариес да бъде диференциран от рецидивния кариес. Рецидивният кариес се развива от непочистена кариозна тъкан под пломбата, а вторичният засяга здрави тъкани в контакт с пломбата. Също така трябва да се направи разлика между секундерен кариес и първичен, който се е развил на същия зъб, близо до пломбата, но не и в контакт с нея.

5. Какво е лечението на вторичния кариес?

Единствената разлика с лечението на първичния кариес е това, че трябва да бъде премахната първо старата пломба, което често е трудоемко и продължително. Терапията включва почистване на кариозните тъкани и възстановяване на зъба с подходящ материал. При усложнен вторичен кариес се пристъпва към ендодонтско лечение на зъба.

6. Как да се предпазим от секундерен кариес?

Профилактиката на вторичния кариес включва следните насоки:

  • Ограничаване на приема на храни с висок въглехидратен състав. Всички сладки и лепкави храни увеличават възможността за развитие на кариес по ръбовете на съществуващите пломби.
  • Изплакване на устната кухина с вода след всяко хранене. По-този начин се намалява контактът на храната със зъбните повърхности.
  • Спазване на добра орална хигиена. Миенето на зъбите два пъти дневно с подходяща четка и паста е ключът към оралното здраве.
  • Използването на допълнителни оралнохигиенни средства, като интердентални четки и конци, увеличава дълготрайността и интеграцията на поставените пломби.

Източник: Puls.bg

Comments are closed.